

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 30 % |
| Height - Seated (Max) | 1.8 mm |
| Length | 3.9878 mm |
| Width | 3.9878 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 120 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 1.8 mm |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 80 MHz |
| Type | Wirewound |
| Current Rating | 1.83 A |
| DC Resistance (DCR) | 36 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 1 µH |
| Core Material | Ferrite |
| Max DC Current | 4 A |
| Saturation Current | 4 A |
| Schedule B | 8504500000 |
| Max Saturation Current | 4 A |
| Max Temperature Rise Current | 1.83 A |
| Max Length | 4.2 mm |
| Max Width | 4.2 mm |
| Min Length | 3.8 mm |
| Min Width | 3.8 mm |
Stock: 5026
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15047
Ext.Price$0.15047
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15047 | $0.15047 |
| 10 | $0.12226 | $1.22260 |
| 50 | $0.11385 | $5.69250 |
| 100 | $0.10601 | $10.60100 |
| 500 | $0.09893 | $49.46500 |
| 1000 | $0.09233 | $92.33000 |
| 3000 | $0.07694 | $230.82000 |
